Pomáhajú L-tyrozínové doplnky pri erektilnej dysfunkcii?

L-tyrozín je aminokyselina, ktorá je nevyhnutná pre tvorbu bielkovín v tele.

Niektoré doplnky na odbúranie stresu obsahujú L-tyrozín ako zložku.

Štúdia z roku 2015 zistila u myší, že L-tyrozín má liečivé účinky na erektilnú dysfunkciu a poruchy sexuálneho správania.

Máte počas sexu problém s udržaním erekcie? Na vine môže byť erektilná dysfunkcia. Muži s erektilnou dysfunkciou majú problém s dosiahnutím a udržaním si erekcie. A niekedy je vzrušenie proste nedostatočné. Je mnoho faktorov, ktoré môžu prispievať k erektilnej dysfunkcii a medi ne patrí cukrovka, vysoký krvný tlak alebo upchaté cievy.

Erektilná dysfunkcia je často problémom, ktorý sa objavuje spolu s vekom, najmä po mužskej päťdesiatke. Objaviť sa však môže tiež u mladších mužov, čo je zvyčajne dôsledok zranenia alebo operácie zasahujúcej chúlostivé miesta.

Pri hľadané liečebných možností sa pri erektilnej dysfunkcii čoraz viac navrhujú doplnky L-tyrozínu. Niektoré výskumy priniesli optimistické výsledky, ale ako spoľahlivý je L-tyrozín naozaj?

Čo je L-tyrozín?

L-tyrozínalebo tyrozín je aminokyselina, ktorá je nevyhnutná pre tvorbu bielkovín v tele. Tyrozín ovplyvňuje tvorbu pigmentu v tele a vývoj dopamínu v mozgu. Ľudia často získavajú tyrozín z jedla bohatého na bielkoviny.

Použitie tyrozínu

Okrem potravín bohatých na bielkoviny a ako doplnok pri erektilnej dysfunkcii, je tyrozín často prítomný i v iných zdravotných doplnkoch.

Niektoré doplnky na zníženie stresu obsahujú tyrozín ako jednu zo svojich zložiek. V článku publikovanom v časopise Journal of Psychiatry and Neuroscience vyjadril profesor Simon N. Young, PhD. skepticizmus pri spájaní tyrozínu so stresom. Poznamenal, že štúdie sa často vykonávali vo vojenskom prostredí a bol prejavený len malý záujem o výskum mimo tejto skupiny ľudí.

Dieters tiež chváli tyrozín, ale dôkazy, ktoré ho spájajú s úbytkom hmotnosti, sú v najlepšom prípade nejednoznačné.

Tak čo teda robí z L-tyrozínu sľubný doplnok k erektilnej dysfunkcii? Nedávny výskum zistil, že tyrozín pri nej naozaj môže pomáhať.

Tyrozín a erektilná dysfunkcia

V štúdii publikovanej v časopise Európska urológia z roku 2015 sa u myší zistilo, že L-tyrozín, zdá sa, zvrátil účinok neurologickej erektilnej dysfunkcie. Mal „terapeutické účinky na erektilnú dysfunkciua poruchy sexuálneho správania.“

Hoci zistenia sú celkom sľubné, údaje sú extrémne ohraničené. Štúdia skúmala len malú vzorku myší a sústredila sa len na veľmi špecifický druh erektilnej dysfunkcie. Predtým, než sa L-tyrozín označí za najnovší prostriedok proti erektilnej dysfunkcii, je teda potrebné vykonať oveľa viac testov.

Zatiaľ čo vedci naďalej skúmajú potenciál tyrozínu, existuje pár vecí, ktoré môžete urobiť už teraz, aby ste pomohli zmierniť účinky erektilnej dysfunkcie.

Ďalšie liečebné možnosti

Zmeny životného štýlu a stravovacích návykov môžu zlepšiť príznaky erektilnej dysfunkcie.

Kofeín

Napríklad môžete začať pravidelným príjmom kofeínu. Štúdia publikovaná v magazíne PLOS ONE zistila, že muži, ktorí vypili 2 až 3 šálky kávy denne boli menej náchylný k problémom s erektilnou dysfunkciou. Žiadna zmena sa ale neukázala u mužov, ktorí mali zároveň i cukrovku.

Dusičnany

Potraviny bohaté na dusičnany sa často odporúčajú osobám, ktoré majú problém s erekciou. Dusičnany totiž ovplyvňujú krvný obeh. Môžu teda zároveň ovplyvniť i prekrvenie penisu. Medzi potraviny bohaté na dusičnany patria:

  • špenát
  • zeler
  • čakanka
  • fenikel
  • pór

Dusičnany však nie sú pre každého, hlavne nie pre mužov, ktorí užívajú Viagru (sildenafil) na liečbu erektilnej dysfunkcie. Podľa výskumu zdieľaného Americkou asociáciou srdca môže táto kombinácia spôsobiť potenciálne smrteľné srdcové problémy.

Potraviny bohaté na lykopén

Medzi ďalšie potravinové riešenia patria potraviny bohaté na lykopén. Paradajky a olivový olej sú dve hlavné potraviny, ktoré majú vysoký obsah lykopénu. Hovorí sa tiež, že vodné melóny majú podobný účinok ako Viagra, ale tieto tvrdenia nie sú podporené solídnym výskumom.

Zdroj: https://www.erekciablog.sk/prirodne-latky-vitaminy-a-mineraly/

Cvičenie

Okrem zmeny stravovacích návykov by muži s erektilnou dysfunkciou mali často cvičiť. Výskum ukázal, že aeróbne cvičenia môžu u niektorých mužov znížiť príznaky erektilnej dysfunkcie. Mužom s obezitou a erektilnou dysfunkciou a obezitou sa zase odporúča začať s fitnes režimom.

Navštívte svojho lekára

Ak máte podozrenie na erektilnú dysfunkciu, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc. Hoci je erektilná dysfunkcia niekedy samostatným problémom, môže byť tiež príznakom vážnejšieho zdravotného stavu.

Predtým, než začnete užívať akékoľvek doplnky L-tyrozínu, oznámte to lekárovi. Ak sa po jeho užívaní objavia nežiadúce vedľajšie účinky, okamžite vysaďte tento doplnok a kontaktujte lekára.

Zatiaľ sa nepreukázali žiadne vážnejšie vedľajšie účinky v súvislosti s doplnkami tyrozínu. Avšak je treba podotknúť, že sa zatiaľ jednoducho neuskutočnilo dostatok štúdií, ktoré by potvrdili, že je tyrozín pre každého bezpečný. A štúdie, ktoré máme, sú už staršieho dáta.

Internet je zaplavený otáznymi riešeniami a senzačnými článkami o tom, ako liečiť erektilnú dysfunkciu. Erektilná dysfunkcia sa niekedy nelieči ľahko a ešte ťažšie sa s ňou žije, ale nič nestojí za to, aby ste riskovali svoje zdravie. Preto si urobte podrobný prieskum a vyhľadajte tiež pomoc odborníka.